Sport w ZPS

31.12

ROK 1997"III Zawody o Puchar Polski „Para–Ski” 6-8 marca

/XIX Oddział w Bielsku - Białej, 25 DKPow, 6 bdsz i WKS „Wawel”- Kraków/

 

Drużynowo: 
1. WKS-Wawel I
2. WKS Wawel II
3. „Komandos”- Warszawa
Indywidualnie:
1. Piotr Dziergas – ZPS Bielsko–Biała
2. Mikołaj Marczyk – WKS Wawel I
3. Piotr Gądek – WKS Wawel I
Indywidualnie kobiety:
1. Monika Filipowska – WKS Wawel
2. Irena Paczek – WKS Wawel
3. Danuta Padewska – Aeroklub Gliwice

 

"III Mistrzostwa Polski w Wieloboju Spadochronowym" 12-15 czerwca

/XII Oddział w Łodzi, 25 Dywizja Kawalerii Powietrznej/

 

Drużynowo: 
1. WKS Zawisza – Bydgoszcz
2. WKS Wawel
3. Policja - Łódź
Indywidualnie:
1. Tomasz Stryjak - WKS Zawisza
2. Jacek Demich - WKS Zawisza
3. Tomasz Maciejewski – Policja Łódź

 

"I Mistrzostwa ZPS w Celności Lądowania" 20-22 czerwca

/VII Oddział w Katowicach/

Ilość zawodników: 83

 

Drużynowo:
1. WKS Zawisza – Bydgoszcz
2. ZPS Kraków I
3. WKS Zawisza – Bydgoszcz
Indywidualnie:
1. Marek Traczykowski - WKS Zawisza
2. Tadeusz Matejek – Inter
3. Sławomir Rybacki – WKS Zawisza
Indywidualnie – kobiety:
1. Mikina Filipowska -  ZPS Kraków
2. Izabela Pisarczyk – WKS Zawisza
3. Ewa Rybacka – ZPS Kraków

Wstecz
 

Jednym z zadań statutowych Związku Polskich Spadochroniarzy jest wspieranie i rozwijanie sportu spadochronowego.
Po zmianach ustrojowych prężnie działający Aeroklub Polski utracił możliwość korzystania z szerokiej dotacji państwowej na prowadzenie sportów lotniczych, co szczególnie negatywnie odbiło się na szkoleniu i treningu spadochronowym. W nowej rzeczywistości gospodarczej  zaczęły powstawać prywatne tzw. „strefy zrzutu”, które odpłatnie oferują nowoczesne szkolenie spadochronowe głównie w konkurencjach wysokościowych takich jak „RW” „AFF”, „Free –Fly” oraz skoki w systemie „Tandem”.

Włączenie się od 1994 roku ZPS do spadochronowej działalności poprzez organizację zawodów w celności lądowania oraz wielobojach letnim i zimowym w istotny sposób wzbogaciło ofertę imprez spadochronowych organizowanych w kraju.
Zarząd Główny ZPS dofinansowywał udział w zawodach najlepszych polskich spadochroniarzy, a także przyznawał stypendia sportowe dla młodych zawodników reprezentujących Związek.
Pierwsze zawody ZPS w letnim wieloboju spadochronowym zorganizowano w 1994 roku z inicjatywy XII Oddziału w Łodzi a współorganizatorami byli: Aeroklub Łódzki, „Inter sort” Zduńska Wola oraz Agencja Ochrony „Komandos”. Zamiarem organizatorów było wznowienie spadochronowych zawodów wielobojowych organizowanych wcześniej przez Aeroklub Mielecki i sekcję spadochronową Wojsk Lotniczych WKS „Grunwald" w Zielonej Górze.
Pierwsze ogólnopolskie zawody ZPS w zimowym wieloboju spadochronowym zorganizował w 1994 roku XXI Oddział w Jeleniej Górze na lotnisku miejscowego aeroklubu który tego typu zawody organizował wielokrotnie w latach siedemdziesiątych.
ZPS corocznie poprzez swoje Oddziały organizuje trzy imprezy priorytetowe: Zimowy Wielobój Spadochronowy „Para–Ski” w Bielsko-Białej, Wielobój Spadochronowy w Łodzi lub Tomaszowie Mazowieckim. Natomiast Mistrzostwa ZPS w celności lądowania organizowane są przez Oddziały, które w danym roku chcą podjąć trud ich organizacji.
Również każdego roku niektóre Oddziały naszego związku wspólnie z aeroklubami regionalnymi organizują zawody spadochronowe i sportowo – obronne. Na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia szczególnie aktywne były oddziały z Inowrocławia, Mielca, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, Bydgoszczy, Kielc, Poznania, Stalowej Woli i Białegostoku.

Od 2000 roku reprezentacja ZPS uczestniczy w corocznych mistrzostwach Europejskiego Związku Spadochroniarzy U.E.P. gdzie odnosi duże sukcesy sportowe i bardzo dobrze promuje nasz związek na arenie międzynarodowej.