Sport w ZPS

31.12

ROK 1999"V Puchar Polski „Para–Ski” 24-27 luty

/XIX Oddział w Bielsku - Białej/

Ilośc zawodników: 68

 

Drużynowo: 
1. POSS-Kraków I
2. ZPS „Komandos” Warszawa
3. POSS-Kraków II
Indywidualnie:
1. Michał Szamburski - ZPS „Komandos” Warszawa
2. Piotr Gądek – WOSS Kraków I
3. Marcin Bielecki – WOSS Kraków I
Indywidualnie – kobiety:
1. Ewa Rybacka – ZPS Kraków I
2. Beata Kalarus – ZPS Kraków II
3. Monika Filipowska – ZPS Kraków I

 

"VI Mistrzostwa Polski w Wieloboju Spadochronowym" 17-20 czerwca

/XII Oddział w Łodzi, Aeroklub Łódzki/

Ilośc zawodników: 44

 

Drużynowo: 
1. WKS Zawisza – Bydgoszcz I
2. WKS Zawisza II
3. WOSS – Kraków
Indywidualnie: 
1. Tomasz Stryjak – WKS Zawisza I
2.  Jacek Demich – WKS Zawisza I
3.  Sławomir Rybacki – WKS Zawisza I

 

"III Mistrzostwa ZPS w Celności Lądowania" 19-22 sierpnia

/VIII Oddział w Poznaniu/

Ilośc zawodników: 67

 

Drużynowo:
1. WOSS POW I – Bydgoszcz
2. ZPS Wrocław
3. ZPS Kraków WOSS I
Indywidualnie:
1. Jacek Klus – WOSS POW I
2. Mikołaj Marczyk – ZPS Kraków WOSS I
3. Maciej Lementowicz – WOSS POW I
    Dariusz Kapela - ZPS Wrocław

Wstecz
 

Jednym z zadań statutowych Związku Polskich Spadochroniarzy jest wspieranie i rozwijanie sportu spadochronowego.
Po zmianach ustrojowych prężnie działający Aeroklub Polski utracił możliwość korzystania z szerokiej dotacji państwowej na prowadzenie sportów lotniczych, co szczególnie negatywnie odbiło się na szkoleniu i treningu spadochronowym. W nowej rzeczywistości gospodarczej  zaczęły powstawać prywatne tzw. „strefy zrzutu”, które odpłatnie oferują nowoczesne szkolenie spadochronowe głównie w konkurencjach wysokościowych takich jak „RW” „AFF”, „Free –Fly” oraz skoki w systemie „Tandem”.

Włączenie się od 1994 roku ZPS do spadochronowej działalności poprzez organizację zawodów w celności lądowania oraz wielobojach letnim i zimowym w istotny sposób wzbogaciło ofertę imprez spadochronowych organizowanych w kraju.
Zarząd Główny ZPS dofinansowywał udział w zawodach najlepszych polskich spadochroniarzy, a także przyznawał stypendia sportowe dla młodych zawodników reprezentujących Związek.
Pierwsze zawody ZPS w letnim wieloboju spadochronowym zorganizowano w 1994 roku z inicjatywy XII Oddziału w Łodzi a współorganizatorami byli: Aeroklub Łódzki, „Inter sort” Zduńska Wola oraz Agencja Ochrony „Komandos”. Zamiarem organizatorów było wznowienie spadochronowych zawodów wielobojowych organizowanych wcześniej przez Aeroklub Mielecki i sekcję spadochronową Wojsk Lotniczych WKS „Grunwald" w Zielonej Górze.
Pierwsze ogólnopolskie zawody ZPS w zimowym wieloboju spadochronowym zorganizował w 1994 roku XXI Oddział w Jeleniej Górze na lotnisku miejscowego aeroklubu który tego typu zawody organizował wielokrotnie w latach siedemdziesiątych.
ZPS corocznie poprzez swoje Oddziały organizuje trzy imprezy priorytetowe: Zimowy Wielobój Spadochronowy „Para–Ski” w Bielsko-Białej, Wielobój Spadochronowy w Łodzi lub Tomaszowie Mazowieckim. Natomiast Mistrzostwa ZPS w celności lądowania organizowane są przez Oddziały, które w danym roku chcą podjąć trud ich organizacji.
Również każdego roku niektóre Oddziały naszego związku wspólnie z aeroklubami regionalnymi organizują zawody spadochronowe i sportowo – obronne. Na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia szczególnie aktywne były oddziały z Inowrocławia, Mielca, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, Bydgoszczy, Kielc, Poznania, Stalowej Woli i Białegostoku.

Od 2000 roku reprezentacja ZPS uczestniczy w corocznych mistrzostwach Europejskiego Związku Spadochroniarzy U.E.P. gdzie odnosi duże sukcesy sportowe i bardzo dobrze promuje nasz związek na arenie międzynarodowej.