Sport w ZPS

31.12

ROK 2001"VII Puchar Polski „Para–Ski” 20 – 24 luty
/XIX Oddział w Bielsku - Białej/
Ilość zawodników: 40

 

Drużynowo: 
1. WKS Wawel- Kraków
2. ZPS Nowy Targ
3. Komenda Główna Policji
Indywidualnie: 
1. Andrzej Kalenik – ZPS Nowy Targ
2. Piotr Gądek – WKS Wawel
3. Piotr Dziergas – Komenda Główna Policji

 

"VIII Mistrzostwa ZPS W Wieloboju Spadochronowym" 7-10 czerwca
/XII Oddział w Łodzi/
Ilość zawodników: 34

 

Drużynowo:
1. WKS – Zawiesza
2. WKS - Wawel
3. Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi
Indywidualnie:   
1. Tomasz Stryjak – WKS Zawisza
2. Jacek Demich - WKS Zawisza
3. Radosław Wacławek

 

"IV Mistrzostwa U.E.P." 7-10 czerwca
/XII Oddział w Łodzi/


Drużynowo:
1. Polska
2. Francja
3. Włochy
Indywidualnie:
1. Rafał Zgierski
2. Marcin Bielecki
3. Piotr Królak

 

"V Mistrzostwa ZPS w Celności Lądowania" 24-26 sierpnia
/IV Oddział w Inowrocławiu/
Ilość zawodników: 49

 

Drużynowo:
1. Wodospad – Oleśnica
2. WKS Zawisza – Bydgoszcz
3. ZPS Kraków II
Indywidualnie:
1. Zdzisław Caban – Wodospad – Oleśnica
2. Piotr Klepko – Wodospad – Oleśnica
3. Maciej Lementowicz – WKS Zawisza – Bydgoszcz
Indywidualnie-kobiety:
1. Monika Filipowska – ZPS Kraków II
2. Irena Paczek – ZPS Szczecin
3. Ewa Rybacka – „2+1”
Indywidualne-juniorzy:
1. Agnieszka Kosk – „2+1”
2. Roman Dubsky – Słowacja
3. Marian Tomas - Słowacja

Wstecz
 

Jednym z zadań statutowych Związku Polskich Spadochroniarzy jest wspieranie i rozwijanie sportu spadochronowego.
Po zmianach ustrojowych prężnie działający Aeroklub Polski utracił możliwość korzystania z szerokiej dotacji państwowej na prowadzenie sportów lotniczych, co szczególnie negatywnie odbiło się na szkoleniu i treningu spadochronowym. W nowej rzeczywistości gospodarczej  zaczęły powstawać prywatne tzw. „strefy zrzutu”, które odpłatnie oferują nowoczesne szkolenie spadochronowe głównie w konkurencjach wysokościowych takich jak „RW” „AFF”, „Free –Fly” oraz skoki w systemie „Tandem”.

Włączenie się od 1994 roku ZPS do spadochronowej działalności poprzez organizację zawodów w celności lądowania oraz wielobojach letnim i zimowym w istotny sposób wzbogaciło ofertę imprez spadochronowych organizowanych w kraju.
Zarząd Główny ZPS dofinansowywał udział w zawodach najlepszych polskich spadochroniarzy, a także przyznawał stypendia sportowe dla młodych zawodników reprezentujących Związek.
Pierwsze zawody ZPS w letnim wieloboju spadochronowym zorganizowano w 1994 roku z inicjatywy XII Oddziału w Łodzi a współorganizatorami byli: Aeroklub Łódzki, „Inter sort” Zduńska Wola oraz Agencja Ochrony „Komandos”. Zamiarem organizatorów było wznowienie spadochronowych zawodów wielobojowych organizowanych wcześniej przez Aeroklub Mielecki i sekcję spadochronową Wojsk Lotniczych WKS „Grunwald" w Zielonej Górze.
Pierwsze ogólnopolskie zawody ZPS w zimowym wieloboju spadochronowym zorganizował w 1994 roku XXI Oddział w Jeleniej Górze na lotnisku miejscowego aeroklubu który tego typu zawody organizował wielokrotnie w latach siedemdziesiątych.
ZPS corocznie poprzez swoje Oddziały organizuje trzy imprezy priorytetowe: Zimowy Wielobój Spadochronowy „Para–Ski” w Bielsko-Białej, Wielobój Spadochronowy w Łodzi lub Tomaszowie Mazowieckim. Natomiast Mistrzostwa ZPS w celności lądowania organizowane są przez Oddziały, które w danym roku chcą podjąć trud ich organizacji.
Również każdego roku niektóre Oddziały naszego związku wspólnie z aeroklubami regionalnymi organizują zawody spadochronowe i sportowo – obronne. Na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia szczególnie aktywne były oddziały z Inowrocławia, Mielca, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, Bydgoszczy, Kielc, Poznania, Stalowej Woli i Białegostoku.

Od 2000 roku reprezentacja ZPS uczestniczy w corocznych mistrzostwach Europejskiego Związku Spadochroniarzy U.E.P. gdzie odnosi duże sukcesy sportowe i bardzo dobrze promuje nasz związek na arenie międzynarodowej.