Sport w ZPS

31.12

ROK 2002"VIII Puchar Polski „Para–Ski” 21 – 23 luty
/XIX Oddział w Bielsku - Białej/
Ilość zawodników: 40

 

Drużynowo:
1. Komenda Wojewódzka Policji – Katowice
2. WKS Wawel III
3. WKS Wawel I.
Dwubój:
1. Piotr Dziergas - KWP-Katowice
2. Jarosław Toczko - WKS Wawel III
3. Jarosław Bortliczek - ZPS Wrocław
 
"IX Mistrzostwa Polski w Wieloboju Spadochronowym" 16-19 maja
/XII Oddział w Łodzi/
Ilość zawodników: 46

 

Drużynowo: 
1. WKS Wawel – Kraków
2. WKS Zawisza - Bydgoszcz
3. Komenda Wojewózka Policji w Łodzi
Indywidualnie:
1. Marek Uleryk – WKS Zawisza
2. Jacek Demich – WKS – Zawisza
3. Tomasz Krężałek – WKS Wawel 

 

"VI Mistrzostwa ZPS w Celności Lądowania" 13-15 lipca
/XXXVI Oddział w Mielecu/
Ilość zawodników: 34

 

Drużynowo:
1. ZPS Wrocław
2. WKS Wawel - Kraków I
3. WKS Wawel II
Indywidualnie kobiety:
1. Monika Filipowska – WKS Wawel
2. Bogna Bielecka – WKS Wawel
3. Ewa Rybacka – WKS Wawel

Indywidualnie mężczyźni:
1. Andrzej Naumienia – WKS Wawel I
2. Marek Pietrzak – ZPS Wrocław
3. Marcin Mazur – WKS Wawel II

Wstecz
 

Jednym z zadań statutowych Związku Polskich Spadochroniarzy jest wspieranie i rozwijanie sportu spadochronowego.
Po zmianach ustrojowych prężnie działający Aeroklub Polski utracił możliwość korzystania z szerokiej dotacji państwowej na prowadzenie sportów lotniczych, co szczególnie negatywnie odbiło się na szkoleniu i treningu spadochronowym. W nowej rzeczywistości gospodarczej  zaczęły powstawać prywatne tzw. „strefy zrzutu”, które odpłatnie oferują nowoczesne szkolenie spadochronowe głównie w konkurencjach wysokościowych takich jak „RW” „AFF”, „Free –Fly” oraz skoki w systemie „Tandem”.

Włączenie się od 1994 roku ZPS do spadochronowej działalności poprzez organizację zawodów w celności lądowania oraz wielobojach letnim i zimowym w istotny sposób wzbogaciło ofertę imprez spadochronowych organizowanych w kraju.
Zarząd Główny ZPS dofinansowywał udział w zawodach najlepszych polskich spadochroniarzy, a także przyznawał stypendia sportowe dla młodych zawodników reprezentujących Związek.
Pierwsze zawody ZPS w letnim wieloboju spadochronowym zorganizowano w 1994 roku z inicjatywy XII Oddziału w Łodzi a współorganizatorami byli: Aeroklub Łódzki, „Inter sort” Zduńska Wola oraz Agencja Ochrony „Komandos”. Zamiarem organizatorów było wznowienie spadochronowych zawodów wielobojowych organizowanych wcześniej przez Aeroklub Mielecki i sekcję spadochronową Wojsk Lotniczych WKS „Grunwald" w Zielonej Górze.
Pierwsze ogólnopolskie zawody ZPS w zimowym wieloboju spadochronowym zorganizował w 1994 roku XXI Oddział w Jeleniej Górze na lotnisku miejscowego aeroklubu który tego typu zawody organizował wielokrotnie w latach siedemdziesiątych.
ZPS corocznie poprzez swoje Oddziały organizuje trzy imprezy priorytetowe: Zimowy Wielobój Spadochronowy „Para–Ski” w Bielsko-Białej, Wielobój Spadochronowy w Łodzi lub Tomaszowie Mazowieckim. Natomiast Mistrzostwa ZPS w celności lądowania organizowane są przez Oddziały, które w danym roku chcą podjąć trud ich organizacji.
Również każdego roku niektóre Oddziały naszego związku wspólnie z aeroklubami regionalnymi organizują zawody spadochronowe i sportowo – obronne. Na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia szczególnie aktywne były oddziały z Inowrocławia, Mielca, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, Bydgoszczy, Kielc, Poznania, Stalowej Woli i Białegostoku.

Od 2000 roku reprezentacja ZPS uczestniczy w corocznych mistrzostwach Europejskiego Związku Spadochroniarzy U.E.P. gdzie odnosi duże sukcesy sportowe i bardzo dobrze promuje nasz związek na arenie międzynarodowej.