Sport w ZPS

31.12

ROK 2003"IX Zawody o Puchar Polski „Para–Ski” 27 marca-1 kwietnia
/XIX Oddział w Bielsku - Białej/
Ilość zawodników: 47

 

Drużynowo:
1. 6 BDSz/SGSP – Kraków
2. ZPS – Nowy Targ
3. 6BDSz/SGSP – Kraków II
Indywidualnie:
1. Marcin Bielecki - BDSz/SGSP I
2. Piotr Gądek - BDSz/SGSP I
3. Lesław Sass – KWP Katowice

 

"VII Międzynarodowe Mistrzostwa ZPS w Celności Lądowania" 29 maja-1 czerwca
/XVI Oddział w Rzeszowie/
Ilość zawodników: 56

 

Drużynowo:
1. ZPS Kraków/Wawel
2. ZPS Wrocław/Skrzydło - Oleśnica
3. ZPS Bydgoszcz/Zawisza.
Indywidualnie kobiety:
1. Monika Sadowy-Naumienia – ZPS Kraków/Wawel
2. Ewa Rybacka – ZPS Kraków/Wawel
3. Agnieszka Kosk – ZPS Warszawa
Indywidualnie mężczyźni:
1. Jacek Klus - ZPS Bydgoszcz
2. Peter Slivovski – Słowacja
3. Marek Pietrzak – ZPS Wrocław
    Rafał Zgierski – SGSP/Wawel

 

"X Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Spadochronowym" 26-29 czerwca
/XII Oddział w Łodzi/
Ilość zawodników: 43 /plus ekipa wojskowa z Holandii i policjanci z Republiki Czeskiej/

 

Drużynowo:
1. ZPS Bydgoszcz/Zawisza
2. 6 BDSz/ZPS Kraków
3. „PADAWKY”
Indywidualnie:
1. Marek Uleryk - ZPS Bydgoszcz/Zawisza
2. Radosław Wacławek – KWP- Łódź
3. Rafał Meresiński – 25 BKPow

kategoria POPS /zawodnicy powyżej 40 roku życia/
Drużynowo:
1. Aeroklub Kielecki
2. „Bez Limitu”
3.  AUTO–GAZ Wrocław
Indywidualnie:
1. Marek Tarczykowski - ZPS Bydgoszcz
2. Bartłomiej Gąsiorek - Aeroklub Kielecki
3. Andrzej Nalepa – Auto/Gaz Wrocław

Wstecz
 

Jednym z zadań statutowych Związku Polskich Spadochroniarzy jest wspieranie i rozwijanie sportu spadochronowego.
Po zmianach ustrojowych prężnie działający Aeroklub Polski utracił możliwość korzystania z szerokiej dotacji państwowej na prowadzenie sportów lotniczych, co szczególnie negatywnie odbiło się na szkoleniu i treningu spadochronowym. W nowej rzeczywistości gospodarczej  zaczęły powstawać prywatne tzw. „strefy zrzutu”, które odpłatnie oferują nowoczesne szkolenie spadochronowe głównie w konkurencjach wysokościowych takich jak „RW” „AFF”, „Free –Fly” oraz skoki w systemie „Tandem”.

Włączenie się od 1994 roku ZPS do spadochronowej działalności poprzez organizację zawodów w celności lądowania oraz wielobojach letnim i zimowym w istotny sposób wzbogaciło ofertę imprez spadochronowych organizowanych w kraju.
Zarząd Główny ZPS dofinansowywał udział w zawodach najlepszych polskich spadochroniarzy, a także przyznawał stypendia sportowe dla młodych zawodników reprezentujących Związek.
Pierwsze zawody ZPS w letnim wieloboju spadochronowym zorganizowano w 1994 roku z inicjatywy XII Oddziału w Łodzi a współorganizatorami byli: Aeroklub Łódzki, „Inter sort” Zduńska Wola oraz Agencja Ochrony „Komandos”. Zamiarem organizatorów było wznowienie spadochronowych zawodów wielobojowych organizowanych wcześniej przez Aeroklub Mielecki i sekcję spadochronową Wojsk Lotniczych WKS „Grunwald" w Zielonej Górze.
Pierwsze ogólnopolskie zawody ZPS w zimowym wieloboju spadochronowym zorganizował w 1994 roku XXI Oddział w Jeleniej Górze na lotnisku miejscowego aeroklubu który tego typu zawody organizował wielokrotnie w latach siedemdziesiątych.
ZPS corocznie poprzez swoje Oddziały organizuje trzy imprezy priorytetowe: Zimowy Wielobój Spadochronowy „Para–Ski” w Bielsko-Białej, Wielobój Spadochronowy w Łodzi lub Tomaszowie Mazowieckim. Natomiast Mistrzostwa ZPS w celności lądowania organizowane są przez Oddziały, które w danym roku chcą podjąć trud ich organizacji.
Również każdego roku niektóre Oddziały naszego związku wspólnie z aeroklubami regionalnymi organizują zawody spadochronowe i sportowo – obronne. Na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia szczególnie aktywne były oddziały z Inowrocławia, Mielca, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, Bydgoszczy, Kielc, Poznania, Stalowej Woli i Białegostoku.

Od 2000 roku reprezentacja ZPS uczestniczy w corocznych mistrzostwach Europejskiego Związku Spadochroniarzy U.E.P. gdzie odnosi duże sukcesy sportowe i bardzo dobrze promuje nasz związek na arenie międzynarodowej.