Sport w ZPS

31.12

ROK 2006"XII Puchar Polski „Para–Ski” 23-25 marzec
/XIX Oddział w Bielsku - Białej/
Ilość zawodników: 48

 

Drużynowo:
1. WKS Wawel – Kraków I
2. WKS Wawel Kraków II
3. Komenda Główna Policji
Indywidualnie:
1. Rafał Zgierski - WKS Wawel
2. Piotr Gądek - WKS Wawel
3. Piotr Dziergas – KG Policji

 

"XIII Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Spadochronowym" 31 maja-3 czerwca
/XII Oddział w Łodzi, 25 BKPow/
Ilość zawodników: 45

 

Drużynowo:
1. 6 BDSz/Wawel I
2. OSSWR Bydgoszcz I
3. OSSWR Bydgoszcz II
Indywidualnie:
1. Mariusz Taran - 6 BDSz Wawel I
2. Rafał Zgierski - 6 BDSz/Wawel I
3. Sławomir Bednarski - OSSWR Bydgoszcz I


"X Mistrzostwa ZPS w Celności Lądowania" 25-27 sierpnia
/IV Oddział w Inowrocławiu/
Ilość zawodników: 64

 

Drużynowo:
1. OSSWR – Bydgoszcz
2. OSSWR/WKS Skrzydło – Oleśnica
3. 6 BDSz/Wawel – Kraków I
Indywidualnie:
1. Sławomir Bednarski - OSSWR- Bydgoszcz
2. Maciej Lamentowicz - OSSWR – Bydgoszcz
3. Ryszard Sobczak - ZPS Wrocław

Wstecz
 

Jednym z zadań statutowych Związku Polskich Spadochroniarzy jest wspieranie i rozwijanie sportu spadochronowego.
Po zmianach ustrojowych prężnie działający Aeroklub Polski utracił możliwość korzystania z szerokiej dotacji państwowej na prowadzenie sportów lotniczych, co szczególnie negatywnie odbiło się na szkoleniu i treningu spadochronowym. W nowej rzeczywistości gospodarczej  zaczęły powstawać prywatne tzw. „strefy zrzutu”, które odpłatnie oferują nowoczesne szkolenie spadochronowe głównie w konkurencjach wysokościowych takich jak „RW” „AFF”, „Free –Fly” oraz skoki w systemie „Tandem”.

Włączenie się od 1994 roku ZPS do spadochronowej działalności poprzez organizację zawodów w celności lądowania oraz wielobojach letnim i zimowym w istotny sposób wzbogaciło ofertę imprez spadochronowych organizowanych w kraju.
Zarząd Główny ZPS dofinansowywał udział w zawodach najlepszych polskich spadochroniarzy, a także przyznawał stypendia sportowe dla młodych zawodników reprezentujących Związek.
Pierwsze zawody ZPS w letnim wieloboju spadochronowym zorganizowano w 1994 roku z inicjatywy XII Oddziału w Łodzi a współorganizatorami byli: Aeroklub Łódzki, „Inter sort” Zduńska Wola oraz Agencja Ochrony „Komandos”. Zamiarem organizatorów było wznowienie spadochronowych zawodów wielobojowych organizowanych wcześniej przez Aeroklub Mielecki i sekcję spadochronową Wojsk Lotniczych WKS „Grunwald" w Zielonej Górze.
Pierwsze ogólnopolskie zawody ZPS w zimowym wieloboju spadochronowym zorganizował w 1994 roku XXI Oddział w Jeleniej Górze na lotnisku miejscowego aeroklubu który tego typu zawody organizował wielokrotnie w latach siedemdziesiątych.
ZPS corocznie poprzez swoje Oddziały organizuje trzy imprezy priorytetowe: Zimowy Wielobój Spadochronowy „Para–Ski” w Bielsko-Białej, Wielobój Spadochronowy w Łodzi lub Tomaszowie Mazowieckim. Natomiast Mistrzostwa ZPS w celności lądowania organizowane są przez Oddziały, które w danym roku chcą podjąć trud ich organizacji.
Również każdego roku niektóre Oddziały naszego związku wspólnie z aeroklubami regionalnymi organizują zawody spadochronowe i sportowo – obronne. Na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia szczególnie aktywne były oddziały z Inowrocławia, Mielca, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, Bydgoszczy, Kielc, Poznania, Stalowej Woli i Białegostoku.

Od 2000 roku reprezentacja ZPS uczestniczy w corocznych mistrzostwach Europejskiego Związku Spadochroniarzy U.E.P. gdzie odnosi duże sukcesy sportowe i bardzo dobrze promuje nasz związek na arenie międzynarodowej.