Sport w ZPS

30.12

ROK 2010"XV Puchar Polski „Para–Ski” 10-13 marzec
/XIX Oddział w Bielsku - Białej/
Ilość zawodników: 46

Zawody rozegrano w konkurencjach: pływanie, strzelanie i narciarski slalom gigant.
Z powodów złych warunków atmosferycznych nie rozegrano konkurencji skoków spadochronowych.

 

Drużynowo:
1. „DOMENA”
2. 6 BPD/Wawel – Kraków/
3. 18 bdsz
Indywidualnie:
1. Piotr Dziergas – ZPS Bielsko Biała
2. Sławomir Zoń – 18 bdsz Bielsko-Biała
3. Tomasz Podstawka – 6 BPD /Wawel-Kraków/

Indywidualnie w kategorii POPS:
1. Piotr Dziergas – ZPS Bielsko - Biała
2. Józef Łuszczki – ZPS Kraków
3. Roman Kulis – Aeroklub Kielecki

 

"Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Spadochronowym" /odwołane/
/XII Oddział w Łodzi, 25 BKPow/

 

"XIII Mistrzostwa ZPS w Celności Lądowania" /odwołane/

/Oddział w Lublinie/

 
"X Mistrzostwa U.E.P." 4-8 października Lakatania /Nikozja/
Uczestniczyło 9 zespołów z Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Węgier, Portugalii, Francji, Grecji, Cypru i Polski.
Drużynowo: 
1. Włochy
2. Hiszpania
3. Węgry
Indywidualnie:
1. J. Rubio – Hiszpania
2. S. Corradini – Włochy
3. Grzegorz Zajączkowski – Polska

Wstecz
 

Jednym z zadań statutowych Związku Polskich Spadochroniarzy jest wspieranie i rozwijanie sportu spadochronowego.
Po zmianach ustrojowych prężnie działający Aeroklub Polski utracił możliwość korzystania z szerokiej dotacji państwowej na prowadzenie sportów lotniczych, co szczególnie negatywnie odbiło się na szkoleniu i treningu spadochronowym. W nowej rzeczywistości gospodarczej  zaczęły powstawać prywatne tzw. „strefy zrzutu”, które odpłatnie oferują nowoczesne szkolenie spadochronowe głównie w konkurencjach wysokościowych takich jak „RW” „AFF”, „Free –Fly” oraz skoki w systemie „Tandem”.

Włączenie się od 1994 roku ZPS do spadochronowej działalności poprzez organizację zawodów w celności lądowania oraz wielobojach letnim i zimowym w istotny sposób wzbogaciło ofertę imprez spadochronowych organizowanych w kraju.
Zarząd Główny ZPS dofinansowywał udział w zawodach najlepszych polskich spadochroniarzy, a także przyznawał stypendia sportowe dla młodych zawodników reprezentujących Związek.
Pierwsze zawody ZPS w letnim wieloboju spadochronowym zorganizowano w 1994 roku z inicjatywy XII Oddziału w Łodzi a współorganizatorami byli: Aeroklub Łódzki, „Inter sort” Zduńska Wola oraz Agencja Ochrony „Komandos”. Zamiarem organizatorów było wznowienie spadochronowych zawodów wielobojowych organizowanych wcześniej przez Aeroklub Mielecki i sekcję spadochronową Wojsk Lotniczych WKS „Grunwald" w Zielonej Górze.
Pierwsze ogólnopolskie zawody ZPS w zimowym wieloboju spadochronowym zorganizował w 1994 roku XXI Oddział w Jeleniej Górze na lotnisku miejscowego aeroklubu który tego typu zawody organizował wielokrotnie w latach siedemdziesiątych.
ZPS corocznie poprzez swoje Oddziały organizuje trzy imprezy priorytetowe: Zimowy Wielobój Spadochronowy „Para–Ski” w Bielsko-Białej, Wielobój Spadochronowy w Łodzi lub Tomaszowie Mazowieckim. Natomiast Mistrzostwa ZPS w celności lądowania organizowane są przez Oddziały, które w danym roku chcą podjąć trud ich organizacji.
Również każdego roku niektóre Oddziały naszego związku wspólnie z aeroklubami regionalnymi organizują zawody spadochronowe i sportowo – obronne. Na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia szczególnie aktywne były oddziały z Inowrocławia, Mielca, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, Bydgoszczy, Kielc, Poznania, Stalowej Woli i Białegostoku.

Od 2000 roku reprezentacja ZPS uczestniczy w corocznych mistrzostwach Europejskiego Związku Spadochroniarzy U.E.P. gdzie odnosi duże sukcesy sportowe i bardzo dobrze promuje nasz związek na arenie międzynarodowej.