Sport w ZPS

30.12

ROK 2012"XVII Puchar Polski „Para–Ski” 7-10 marzec
/XIX Oddział w Bielsku - Białej/
Ilość zawodników: 46

 

Drużynowo:
1. 18 bat. 6BPD
2. „DOMENA”
3. batalion logistyczny 6BPD

Indywidualnie:
1. Sławomir Zoń – 18 bat. 6 BPD
2. Łukasz Łyżnicki – „DOMENA”
3. Piotr Gądek – 18 bat. 6 BPD

Kategoria POPS:
1. Rafał Zgierski – batalion logistyczny 6 BPD
2. Borys Skibiński – ZPS Bielsko-Biała
3. Józef Łuszczki – ZPS Kraków

 

"XVIII Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Spadochronowym" oraz "XIV Mistrzostwa ZPS w Celności Lądowania" 16-19 maja
/XII Oddział w Łodzi, 25 BKPow/

Ilość zawodników: 80

 

XIV Mistrzostwa ZPS w celności lądowania:

Drużynowo:
1. OSWRiS/Skrzydło Poznań
2. 6 BPD/Wawel Kraków
3. 6 BPD/Wawel Kraków II

Indywidualnie:
1. Bogna Bielecka - Wawel Kraków
2. Piotr Błażewicz - Skrzydło Poznań
3. Maciej Lamentowicz – Skrzydło Poznań

POPS:
1. Jacek Klus – Skrzydło Poznań
2. Marek Pietrzak – Skrzydło Poznań
3. Jan Mach – ZPS Rzeszów

XVIII Mistrzostwa w Wieloboju Spadochronowym:
Drużynowo:
1. 6 BPD/Wawel II
2. OSWRiS/Skrzydło Poznań
3. Centro Poznań
 Indywidualnie:
1. Szymon Pezda - Wawel Kraków
2. Patryk Łuszczki – Wawel Kraków
3. Bartłomiej Wójciak – Wawel Kraków II

Indywidualnie kobiety:
1. Bogna Kielecka – Wawel – Kraków
2. Irena Paczek-Krawczyk – Wawel Kraków
3. Jolanta Sikora 

POPS:
1. Wojciech Polczyk – Skrzydło Poznań
2. Jacek Klus – Skrzydło Poznań
3. Józef Łuszczki – II Oddział ZPS Kraków

 

W dniach 03- 07.10.2012 roku spadochroniarze Hiszpańscy zorganizowali XII Mistrzostwa U.E.P. w miejscowości Castellon koło Walencji na lotnisku miejscowego aeroklubu.
Uczestniczyło 7 zespołów narodowych oraz zawodnicy poza konkursem w tym drugi zespół ZPS w składzie: Janusz Brzeziński, Andrzej Dziobal i Stanisław Gruszka.          
Razem 52 zawodników.
Drużynowo:
1. Polska
2. Węgry
3. Niemcy

Indywidualnie:
1. Rafał Zgierski – Polska
2. Mohamed Moujiad - Francja
3. Bruno Batista – Portugalia

Wstecz
 

Jednym z zadań statutowych Związku Polskich Spadochroniarzy jest wspieranie i rozwijanie sportu spadochronowego.
Po zmianach ustrojowych prężnie działający Aeroklub Polski utracił możliwość korzystania z szerokiej dotacji państwowej na prowadzenie sportów lotniczych, co szczególnie negatywnie odbiło się na szkoleniu i treningu spadochronowym. W nowej rzeczywistości gospodarczej  zaczęły powstawać prywatne tzw. „strefy zrzutu”, które odpłatnie oferują nowoczesne szkolenie spadochronowe głównie w konkurencjach wysokościowych takich jak „RW” „AFF”, „Free –Fly” oraz skoki w systemie „Tandem”.

Włączenie się od 1994 roku ZPS do spadochronowej działalności poprzez organizację zawodów w celności lądowania oraz wielobojach letnim i zimowym w istotny sposób wzbogaciło ofertę imprez spadochronowych organizowanych w kraju.
Zarząd Główny ZPS dofinansowywał udział w zawodach najlepszych polskich spadochroniarzy, a także przyznawał stypendia sportowe dla młodych zawodników reprezentujących Związek.
Pierwsze zawody ZPS w letnim wieloboju spadochronowym zorganizowano w 1994 roku z inicjatywy XII Oddziału w Łodzi a współorganizatorami byli: Aeroklub Łódzki, „Inter sort” Zduńska Wola oraz Agencja Ochrony „Komandos”. Zamiarem organizatorów było wznowienie spadochronowych zawodów wielobojowych organizowanych wcześniej przez Aeroklub Mielecki i sekcję spadochronową Wojsk Lotniczych WKS „Grunwald" w Zielonej Górze.
Pierwsze ogólnopolskie zawody ZPS w zimowym wieloboju spadochronowym zorganizował w 1994 roku XXI Oddział w Jeleniej Górze na lotnisku miejscowego aeroklubu który tego typu zawody organizował wielokrotnie w latach siedemdziesiątych.
ZPS corocznie poprzez swoje Oddziały organizuje trzy imprezy priorytetowe: Zimowy Wielobój Spadochronowy „Para–Ski” w Bielsko-Białej, Wielobój Spadochronowy w Łodzi lub Tomaszowie Mazowieckim. Natomiast Mistrzostwa ZPS w celności lądowania organizowane są przez Oddziały, które w danym roku chcą podjąć trud ich organizacji.
Również każdego roku niektóre Oddziały naszego związku wspólnie z aeroklubami regionalnymi organizują zawody spadochronowe i sportowo – obronne. Na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia szczególnie aktywne były oddziały z Inowrocławia, Mielca, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, Bydgoszczy, Kielc, Poznania, Stalowej Woli i Białegostoku.

Od 2000 roku reprezentacja ZPS uczestniczy w corocznych mistrzostwach Europejskiego Związku Spadochroniarzy U.E.P. gdzie odnosi duże sukcesy sportowe i bardzo dobrze promuje nasz związek na arenie międzynarodowej.