Sport w ZPS

30.12

ROK 2014"XIX Wielobój Zimowy „Para–Ski” 26 luty-1 marzec
/XIX Oddział w Bielsku - Białej/
Ilość zawodników: 44

 

Drużynowo:
1. Czech Para-Ski Team
2. Briko Plus
3. II Oddział ZPS Kraków.

Indywidualnie:
1. Michal Javorek – Czech Para-Ski Team
2. Piotr Daniel – Aeroklub Bielsko-Biała
3. Peter Chadek – Czech Para-Ski Team.

 

"XX Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Spadochronowym" oraz "II Wielobój Desantowy o „Puchar Dowódcy Generalnego RSZ” 4-8 czerwca

/XII Oddział w Łodzi, 25 BKPow/

 Ilość zawodników: 36


XX Mistrzostwa ZPS w wieloboju spadochronowym:
Indywidualnie:
1. Rafał Meresiński
2. Radosław Sapieja
3. Paweł Bartkowiak

 

II Wielobój Desantowy o „Puchar Dowódcy Generalnego RSZ
Drużynowo:
1. OSAS
2. NIL
3. 7 bkpow

 

"XVI Mistrzostwa ZPS na Celność Lądowania" /odwołane/

/IV Oddział w Inowrocławiu/

"XIV Mistrzostwa U.E.P." Niemcy /odwołane/

Wstecz
 

Jednym z zadań statutowych Związku Polskich Spadochroniarzy jest wspieranie i rozwijanie sportu spadochronowego.
Po zmianach ustrojowych prężnie działający Aeroklub Polski utracił możliwość korzystania z szerokiej dotacji państwowej na prowadzenie sportów lotniczych, co szczególnie negatywnie odbiło się na szkoleniu i treningu spadochronowym. W nowej rzeczywistości gospodarczej  zaczęły powstawać prywatne tzw. „strefy zrzutu”, które odpłatnie oferują nowoczesne szkolenie spadochronowe głównie w konkurencjach wysokościowych takich jak „RW” „AFF”, „Free –Fly” oraz skoki w systemie „Tandem”.

Włączenie się od 1994 roku ZPS do spadochronowej działalności poprzez organizację zawodów w celności lądowania oraz wielobojach letnim i zimowym w istotny sposób wzbogaciło ofertę imprez spadochronowych organizowanych w kraju.
Zarząd Główny ZPS dofinansowywał udział w zawodach najlepszych polskich spadochroniarzy, a także przyznawał stypendia sportowe dla młodych zawodników reprezentujących Związek.
Pierwsze zawody ZPS w letnim wieloboju spadochronowym zorganizowano w 1994 roku z inicjatywy XII Oddziału w Łodzi a współorganizatorami byli: Aeroklub Łódzki, „Inter sort” Zduńska Wola oraz Agencja Ochrony „Komandos”. Zamiarem organizatorów było wznowienie spadochronowych zawodów wielobojowych organizowanych wcześniej przez Aeroklub Mielecki i sekcję spadochronową Wojsk Lotniczych WKS „Grunwald" w Zielonej Górze.
Pierwsze ogólnopolskie zawody ZPS w zimowym wieloboju spadochronowym zorganizował w 1994 roku XXI Oddział w Jeleniej Górze na lotnisku miejscowego aeroklubu który tego typu zawody organizował wielokrotnie w latach siedemdziesiątych.
ZPS corocznie poprzez swoje Oddziały organizuje trzy imprezy priorytetowe: Zimowy Wielobój Spadochronowy „Para–Ski” w Bielsko-Białej, Wielobój Spadochronowy w Łodzi lub Tomaszowie Mazowieckim. Natomiast Mistrzostwa ZPS w celności lądowania organizowane są przez Oddziały, które w danym roku chcą podjąć trud ich organizacji.
Również każdego roku niektóre Oddziały naszego związku wspólnie z aeroklubami regionalnymi organizują zawody spadochronowe i sportowo – obronne. Na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia szczególnie aktywne były oddziały z Inowrocławia, Mielca, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, Bydgoszczy, Kielc, Poznania, Stalowej Woli i Białegostoku.

Od 2000 roku reprezentacja ZPS uczestniczy w corocznych mistrzostwach Europejskiego Związku Spadochroniarzy U.E.P. gdzie odnosi duże sukcesy sportowe i bardzo dobrze promuje nasz związek na arenie międzynarodowej.