Sport w ZPS

30.12

ROK 2016"XXI zawody w wieloboju zimowym „Para-Ski” /odwołane/
/XIX Oddział w Bielsku-Białej/

 

"XXII Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Spadochronowym" oraz "IV Wielobój Desantowy o Puchar Dowódcy Generalnego RSZ" lotnisko Nowy Glinnik
/Oddział w Łodzi, 25 BKPow/
Ilość zawodników: 73

 

Indywidualnie:
Wielobój spadochronowy
konkurencja klasyczna:
1. Kamila Walczak
2. Marcin Hyjek
3. Bartosz Zaręba.
konkurencja szybka:
1. Jacek Jędrych
2. Michał Szanter
3. Piotr Sybilski

IV Wielobój Desantowy o Puchar Dowódcy Generalnego RSZ
1. 1 bkpow
2. 6 BDSz
3. 7 bkpow

 

"XVII Mistrzostwa ZPS w Celności Lądowania" 1-3 lipca, Bolestraszyce
/XXXIX Oddział w Przemyślu, XVI Oddziałem w Rzeszowie/

 

Drużynowo:
1. ZPS Rzeszów
2. Aeroklub Rzeszów
3. ZPS Południe
Indywidualnie:
1. Borys Skibiński
2. Jacek Zych
3. Bogusłąw Marszałek

 

"XIV Mistrzostwa U.E.P." 14-18 lipiec, Portugalia /Tancos/
8 zespołów


Drużynowo:
1. Włochy
2. Francja
3. Polska /Andrzej Nalepa, Piotr Dziergas, Jacek Brzeziński, Edward Wejksznia i Roman Wejksznia, kierownik zespołu: Ryszard Olszowy/
Indywidualnie:
1. Luigi Conga – Włochy
2. Jean Bouillad – Francja
3.  Andrzej Nalepa – Polska

Wstecz
 

Jednym z zadań statutowych Związku Polskich Spadochroniarzy jest wspieranie i rozwijanie sportu spadochronowego.
Po zmianach ustrojowych prężnie działający Aeroklub Polski utracił możliwość korzystania z szerokiej dotacji państwowej na prowadzenie sportów lotniczych, co szczególnie negatywnie odbiło się na szkoleniu i treningu spadochronowym. W nowej rzeczywistości gospodarczej  zaczęły powstawać prywatne tzw. „strefy zrzutu”, które odpłatnie oferują nowoczesne szkolenie spadochronowe głównie w konkurencjach wysokościowych takich jak „RW” „AFF”, „Free –Fly” oraz skoki w systemie „Tandem”.

Włączenie się od 1994 roku ZPS do spadochronowej działalności poprzez organizację zawodów w celności lądowania oraz wielobojach letnim i zimowym w istotny sposób wzbogaciło ofertę imprez spadochronowych organizowanych w kraju.
Zarząd Główny ZPS dofinansowywał udział w zawodach najlepszych polskich spadochroniarzy, a także przyznawał stypendia sportowe dla młodych zawodników reprezentujących Związek.
Pierwsze zawody ZPS w letnim wieloboju spadochronowym zorganizowano w 1994 roku z inicjatywy XII Oddziału w Łodzi a współorganizatorami byli: Aeroklub Łódzki, „Inter sort” Zduńska Wola oraz Agencja Ochrony „Komandos”. Zamiarem organizatorów było wznowienie spadochronowych zawodów wielobojowych organizowanych wcześniej przez Aeroklub Mielecki i sekcję spadochronową Wojsk Lotniczych WKS „Grunwald" w Zielonej Górze.
Pierwsze ogólnopolskie zawody ZPS w zimowym wieloboju spadochronowym zorganizował w 1994 roku XXI Oddział w Jeleniej Górze na lotnisku miejscowego aeroklubu który tego typu zawody organizował wielokrotnie w latach siedemdziesiątych.
ZPS corocznie poprzez swoje Oddziały organizuje trzy imprezy priorytetowe: Zimowy Wielobój Spadochronowy „Para–Ski” w Bielsko-Białej, Wielobój Spadochronowy w Łodzi lub Tomaszowie Mazowieckim. Natomiast Mistrzostwa ZPS w celności lądowania organizowane są przez Oddziały, które w danym roku chcą podjąć trud ich organizacji.
Również każdego roku niektóre Oddziały naszego związku wspólnie z aeroklubami regionalnymi organizują zawody spadochronowe i sportowo – obronne. Na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia szczególnie aktywne były oddziały z Inowrocławia, Mielca, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, Bydgoszczy, Kielc, Poznania, Stalowej Woli i Białegostoku.

Od 2000 roku reprezentacja ZPS uczestniczy w corocznych mistrzostwach Europejskiego Związku Spadochroniarzy U.E.P. gdzie odnosi duże sukcesy sportowe i bardzo dobrze promuje nasz związek na arenie międzynarodowej.