Sport w ZPS

30.05

ROK 2017W dniach 1-4 marca po rocznej przerwie XIX oddział w Bielsku Białej zorganizował XXI Wielobój Zimowy „Para-Ski”.
Uczestniczyło 28 zawodników.

Wielobój Zimowy – klasyfikacja generalna (spadochrony klasyczne): 1 m. Gruszczyński Wojciech, 2 m. Walczak Kamila, 3 m. Mach Jan
Wielobój Zimowy - klasyfikacja generalna (spadochrony szybkie): 1 m. Żabnicki Łukasz, 2 m. Tabor Tymoteusz, 3 m. Daniel Piotr

XXIII Wielobój Spadochronowy ZPS i V Wielobój Desantowy został przeprowadzony w dniach od 17 do 21 maja, przez XII oddział w łodzi na lotnisku 25 Brygady Kawalerii Powietrznej na lotnisku Nowy Glinnik.
Uczestniczyło: 32 zawodników w wieloboju spadochronowym oraz 35  w wieloboju desantowym.

Wielobój Spadochronowy – klasyfikacja generalna (spadochrony klasyczne): 1 m. Krawczyk Robert, 2 m. Hyjek Marcin, 3 m. Matłowski Karol
Wielobój Spadochronowy – klasyfikacja generalna (spadochrony szybkie): 1 m. Szanter Michał, 2 m. Rutkowski Mateusz, 3 m. Sapieja Radosław     

Wielobój Desantowy (drużynowo): 1 m. 1. bkpow. 2 m. 7. bkpow. 3 m. 6. BPD.

XVIII Mistrzostwa ZPS w skokach na celność lądowania zorganizował w dniach 01-03.09,  IV oddział ZPS w Inowrocławiu na lotnisku Aeroklubu Ziemi Kujawskiej.
Uczestniczyło: 24 zawodników

Indywidualnie: 1 m. Jan Mach, 2 m. Józef Łuszczki, 3 m. Andrzej Nalepa

Drużynowo: 1 m. ZPS Kraków, 2 m. ZPS Wrocław II, 3 m. ZPS Wrocław I.

Nie odbyły się mistrzostwa UEP które powinien  zorganizować związek spadochroniarzy włoskich.

Szkolenie w tunelu aerodynamicznym w okresie od kwietnia o grudnia, odbyło 172 osoby z 16 oddziałów ZPS.
--
Z pozdrowieniami
Ryszard Olszowy

Wstecz
 

Jednym z zadań statutowych Związku Polskich Spadochroniarzy jest wspieranie i rozwijanie sportu spadochronowego.
Po zmianach ustrojowych prężnie działający Aeroklub Polski utracił możliwość korzystania z szerokiej dotacji państwowej na prowadzenie sportów lotniczych, co szczególnie negatywnie odbiło się na szkoleniu i treningu spadochronowym. W nowej rzeczywistości gospodarczej  zaczęły powstawać prywatne tzw. „strefy zrzutu”, które odpłatnie oferują nowoczesne szkolenie spadochronowe głównie w konkurencjach wysokościowych takich jak „RW” „AFF”, „Free –Fly” oraz skoki w systemie „Tandem”.

Włączenie się od 1994 roku ZPS do spadochronowej działalności poprzez organizację zawodów w celności lądowania oraz wielobojach letnim i zimowym w istotny sposób wzbogaciło ofertę imprez spadochronowych organizowanych w kraju.
Zarząd Główny ZPS dofinansowywał udział w zawodach najlepszych polskich spadochroniarzy, a także przyznawał stypendia sportowe dla młodych zawodników reprezentujących Związek.
Pierwsze zawody ZPS w letnim wieloboju spadochronowym zorganizowano w 1994 roku z inicjatywy XII Oddziału w Łodzi a współorganizatorami byli: Aeroklub Łódzki, „Inter sort” Zduńska Wola oraz Agencja Ochrony „Komandos”. Zamiarem organizatorów było wznowienie spadochronowych zawodów wielobojowych organizowanych wcześniej przez Aeroklub Mielecki i sekcję spadochronową Wojsk Lotniczych WKS „Grunwald" w Zielonej Górze.
Pierwsze ogólnopolskie zawody ZPS w zimowym wieloboju spadochronowym zorganizował w 1994 roku XXI Oddział w Jeleniej Górze na lotnisku miejscowego aeroklubu który tego typu zawody organizował wielokrotnie w latach siedemdziesiątych.
ZPS corocznie poprzez swoje Oddziały organizuje trzy imprezy priorytetowe: Zimowy Wielobój Spadochronowy „Para–Ski” w Bielsko-Białej, Wielobój Spadochronowy w Łodzi lub Tomaszowie Mazowieckim. Natomiast Mistrzostwa ZPS w celności lądowania organizowane są przez Oddziały, które w danym roku chcą podjąć trud ich organizacji.
Również każdego roku niektóre Oddziały naszego związku wspólnie z aeroklubami regionalnymi organizują zawody spadochronowe i sportowo – obronne. Na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia szczególnie aktywne były oddziały z Inowrocławia, Mielca, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, Bydgoszczy, Kielc, Poznania, Stalowej Woli i Białegostoku.

Od 2000 roku reprezentacja ZPS uczestniczy w corocznych mistrzostwach Europejskiego Związku Spadochroniarzy U.E.P. gdzie odnosi duże sukcesy sportowe i bardzo dobrze promuje nasz związek na arenie międzynarodowej.